STİL ŞALTERİ

Renk stili seç

Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı CHROME, FIREFOX, OPERA veya Internet Explorer'a değiştirin.
Saatin İcadı ve Gelişimi

Saatin İcadı ve Gelişimi

Saatin İcadı ve Gelişimi

M.Ö 4000’li yıllarda Mısırlılar güneşin belirli zaman dilimlerinde doğup, battığını fark ettiler. Güneşin gökyüzündeki hareketlerini inceledikten sonra Güneş Saati olarak bilinen ilk saati icat ettiler. Güneş Saatini Mısırlılar, Sümerler, Babiller ve Yunanlar kullanmaya devam ederken sürekli olarak geliştirmeye de devam ettiler.  Güneş ışınlarının açısına göre saati tespit eden Mısırlıların büyük icadı Güneş Saati gündüz gayet iyi çalışırken, geceleri ve kış mevsiminde güneş olmadığı için çalışmıyordu. Bu problemi ortadan kaldırmak için Mısırlılar yüzyıllar boyunca saatle ilgili çalışmalarına devam ettiler.

M.Ö 1600’lü yıllarda Mısırlılar Güneş Saatinde yaşanan bu büyük problemi ortadan kaldırmak için Su Saatini icat ettiler. Su saati Mısırlılar tarafından icat edilse de saati geliştiren aslında Yunanlılar oldu. Fakat Su saatlerinde de deliğin tıkanması, suyun akışkanlığının azalması gibi çeşitli sorunlar oluşmaya başladı. Bu sorunların ardından tüm dünyada yüzyıllarca kullanılan su saatine alternatif bir çözüm aranmaya başlandı. Her ne kadar sorunlu olsa da su saatleri günümüzde Kuzey Afrika’nın bazı yörelerinde hala kullanılmaktadır.

800’lü yıllarda Avrupa’da bir papazın buluşu olan kum saati yavaş yavaş su saatlerinin yerini almaya başladı. Kısa süre içinde tüm dünyada kum saatinin kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Fakat kum saati de yeni sorunlar yarattı. Kum saatini belirli aralıklarla ters çevirmek gerekiyordu ve bunun içinde saatin başında sürekli bir kişinin beklemesi gerekiyordu. Kum saati kısa zaman aralıkları için idealdi fakat tüm gün kullanılması neredeyse imkânsızdı.

880’li yıllarda Çin, Kore ve Japonya’da Kral Alfred’in icadı Ateş Saati kullanılmaya başlandı. Zamanın geçişini mumun yanmasıyla tespit ediyorlardı. Ateş saatlerinin doğruluğu şüpheliydi ve bu nedenle dünyada kullanımı yaygınlaşmadı. Her gün yeni keşiflerin yapıldığı o dönemlerde birçok ülke saatler üzerine çalışmalarına devam etti.

1344 yılında Dondi saatlerde 24 saatlik dilimi ve kadranı ilk kez kullandı. 1350’li yılların başında ise Almanya’da ilk çalar saat yapıldı. Duvara asılacak şekilde yapılan çalar saat, manastırlarda yerini almaya başlamıştı. İngiltere 1368 yılında saat üretimine başlayıp, 1386 yılında Salisbury Katedrali’ne (Aziz Mary Katedrali) ilk saati inşa etti. Bugün halen Salisbury Katedrali de bulunan saat, tarihin bilinen en eski saattir.

1500’lü yıllarda zembereğin bulunmasıyla saatlerin boyları da küçülmeye başladı.1510 yılında ilk kol saati yapıldı fakat zembereğin hareketleri sonucunda sürelerde değişiklik oluyor ve doğru sonuç alınamıyordu.

1657 yılında sarkaçlı ilk saat Hollandalı fizikçi tarafından yapıldı ve sarkaçlı saatlerin 1 yıl sonra ticari amaçla üretimine başlandı. Sarkacın bulunmasıyla saatlere dakika ile saniyeler eklendi ve yelkovan bugünkü haline benzer şekilde kullanılmaya başlandı. 1704 yılına doğru saatlerde mücevherler kullanılmaya başlandı. Safir, yakut gibi değerli taşlarla süslenen saatler tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardı ve 1750 yılında saat sektöründe markalaşma başladı.

1765 yılında saniye sistemi üzerindeki çalışmalar tamamlandı ve bugünde kullanılan saniye sistemi tüm dünyaya tanıtıldı. 1800 yılında ilk cep kronometresi yapıldı. Artık bir aksesuar olarak da kullanılan saatler en gösterişli halleriyle cepte ve kollarda taşınmaya başlandı. 1850 yılında ise Amerika Birleşik Devletinde ilk saat fabrikası açıldı.

1880’li yıllarda G.M.T İngiltere’de standart zaman dilimi olarak kabul edildi ve 1884 yılında uluslararası anlaşmalar yapılarak tüm dünyada G.M.T başlangıç meridyeni olarak kabul edildi. 1916 yılında Yaz saati uygulaması tüm dünyaya tanıtıldı.

1952 yılında ilk kez pilli saat üretimine başlandı. 1968 yılında ise Seiko isimli firma ilk elektronik saati yaptı.1982 yılından sonra günümüzde hale hizmet veren Swatch isimli firma ucuz pilli saatlerin seri üretimini yaptı ve tüm dünyaya satışa sundu. Saatin gelişimi yüzyıllardır hiç durmadan devam etti ve bugünkü halini aldı.

 Günümüzde ışık enerjisiyle çalışan, internete bağlanabilen, fotoğraf çeken, 10.000 metre derinlikte dahi su almayan, ses kaydeden, tansiyon ölçen, yükseklik, basınç, derinlik ölçen saatler üretilmektedir.

Yorum bırak


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üst Uygulamalar
Uygulamalar