STİL ŞALTERİ

Renk stili seç

Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı CHROME, FIREFOX, OPERA veya Internet Explorer'a değiştirin.
Saat Camı Çeşitleri ve Özellikleri

Saat Camı Çeşitleri ve Özellikleri

Saat Camı Çeşitleri ve Özellikleri

Saydam ve yarı saydam halde bulunan cam keşfedildiği günden, bugüne kadar her sektörün ihtiyaç duyduğu ve kullandığı bir malzemedir. Cam yüzyıllardır inşaattan, süs eşyasına kadar birçok alanda farklı amaçlarla kullanılır. En basit bir süs eşyasının imalatında da, çok gösterişli bir konut inşasında da cam çeşitlerine mutlaka gereksinim duyulur. Bu kadar yaygın kullanım alanına sahip bir malzeme ihtiyaç duyulan sektöre göre çeşitli özelliklerde üretilir.

Cam, saat sektöründe de çok önemli bir yere sahiptir. Saat imalatı için birbirinden farklı özelliklere sahip saat camları üretilmektedir. Su geçirmez veya çizilmez gibi çeşitli özellikleri olan saat camlarını daha yakından tanımanız için ve saat alırken en doğru seçimi yapabilmeniz için saat camı çeşitleri ve özellikleri başlıklı makalemizi sizler için hazırladık.

Saat camları kristal, sert kristal, mineral, mika, safir yâda antirefle olabilir. Saatte kullanılacak cam çeşidi genellikle üretilecek saatin kalitesine ve tasarımına bağlı olarak seçilir.

Kristal Saat Camı ve Özellikleri

Kristal saat camı diğer camlara oranla daha pahalı bir cam çeşididir. Renksiz ve tam saydam olan kristal camın yapısında genellikle  %85 civarında kurşun oksit bulunur. Kristal cam diğer camlara oranla daha parlak, daha saydam ve daha berrak bir görüntü sunar. Su geçirmez özelliği olduğu için saat sektöründe çok sık tercih edilir. Mineral saat camına göre daha kaliteli ve uzun ömürlüdür. Canlı, parlak ve net bir görüntüye sahiptir.

Mineral Saat Camı ve Özellikleri

Mineral saat camı üretiminde pleksiglastan kullanıldığı için diğer birçok saat camı çeşidine oranla çizilmeye ve kırılmaya karşı daha dayanıklıdır. Saat sektöründe maliyet açısından daha düşük olduğu için Safir saat camlarına alternatif olarak kullanılabilir. Mineral camlar birçok kimyasal maddeyle etkileşime geçse dahi yapısı bozulmaz. Mineral camlar kenardan bakıldığında yeşilimsi bir renk alır. Kolay tozlanmaz ve kolay temizlenir. Çok uzun yıllar şeffaflığını yitirmeden kullanılabilir. Sıcaktan kolay kolay etkilenmez ancak kolay buğu tutar. UV ışınlarını direk geçirir ve yansıması fazladır. Kristal cama oranlar daha uygun fiyatlara satılır.

Mika Saat Camı ve Özellikleri

Mika cam, eski yıllarda üretilen saatlerde kullanılan ve sık tercih edilen bir cam çeşididir. Günümüzde de eski model saatlerinin üretiminde sıkça kullanılır. Replikalar dışında Swatch saat markasının birçok saat modelinde mika camların kullanımı tercih edilmiştir. Estetik bir görüntüye sahip mika saat camlarının yumuşak bir yapısı vardır.  Mineral saat camları, kristal saat camlarına oranla daha çabuk çizilip, daha çabuk kırılabilir. Sıcak ve soğuk değişimlerinden etkilen mika camlar buğulanma ve genleşme yapabilir. Diğer camlara oranla ömrü daha kısadır.

       Safir Saat Camı ve Özellikleri

Safir Saat Camının en önemli özelliği dayanıklılığı ve ince olmasıdır.  Sertlik derecesi 9 olan safir cam çizilmeye ve kırılmaya karşı tüm camlara oranla çok daha fazla dayanıklıdır. Ancak bir elmas yardımıyla çizilen safir cam en pahalı saat camıdır. Safir cam inceliği nedeniyle cep telefonu imalatında da kullanılmaktadır.

       Antirefle Saat Camı Özellikleri

Antirefle Saat Camı yansıma yapmaz bu nedenle çok net bir görüntü sunar. Estetik bir görüntüye sahip Antirefle Saat Camı kolay temizlenebilir. Şeffaflığı fazla olduğu için üzerindeki tozu, parmak izini veya lekeyi hemen belli eder. Bu nedenle Antirefle Saat Camını sürekli temizlemeniz gerekir.

İstediğiniz tüm özelliklere sahip saati sitemizde bulabilirsiniz. Farklı kalitelerdeki bay, bayan ve çocuk saat çeşitlerimiz arasından kendinize en uygun olanı seçip satın alabilirsiniz.

Yorum bırak


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üst Uygulamalar
Uygulamalar