STİL ŞALTERİ

Renk stili seç

Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı CHROME, FIREFOX, OPERA veya Internet Explorer'a değiştirin.
Rolex’in Tarihi

Rolex’in Tarihi

Rolex’in Tarihi

Rolex’in Kurucusu Hans Wilsdorf ve arkadaşı Alfred Davis 1905 yılında Londra’da saat dağıtımı yapan ‘Wilsdorf and Davis” isimli bir şirket kurdular. İsviçre’den saat parçaları getirerek Londra’daki şirketlerinde montajını yapıp ilk üretimlerini yapmaya başladılar. Tasarladıkları saatleri kuyumculara satarak elde ettikleri gelir ile 1908 yılında yeni bir marka kurmaya ve tasarımlarını tüm dünyaya duyurmaya karar veren Hans Wilsdorf, yeni ve etkili bir marka ismi arayışına girer.

Hans Wilsdorf, her dilde rahatça telaffuz edilebilen, akılda kalır ve saate güzel işlenebilecek bir isim olmasını ister. Bu arayışın ardından 1908’de Wilsdorf Rolex ismini verdiği markasını kurar. Saatlerin mekanizmaları üzerine yoğun çalışmalar yapmaya başlayan Rolex’in ilk hedefi kaliteli mekanizmalar üretmek ve hatasız çalışan gösterişli saatler yapmaktı.

Bu yönde hızla çalışmalarına devam eden Rolex’e, 1910 yılında Resmi Saat Değerlendirme Merkezi tarafından Kronometrik Hassasiyet Sertifikası verildi. Rolex bu sertifikayı alan ilk kol saati markası olmayı başardı. Büyük Britanya’da bulunan Kew Rasathanesi ise 1914 yılında Rolex’e A sınıfı hassasiyet belgesi verdi. Bu belge ile Rolex ürettiği saatlerin hassasiyetini tüm dünyaya ispatlamış oldu.

1919 yılında İsviçre Cenevre’ye taşınan Wilsdorf Rolex marka ismini değiştirerek, Montres Rolex ismini aldı ve Cenevre’de 1920 yılında ismini tescil ettirdi. Son olarak ismini Rolex SA olarak değiştiren marka bu isimle en mükemmel tasarımlara imza atmayı ve markasını tüm dünyaya tanıtmayı başardı.

Cenevre’de tasarımlarına ve üretimlerine devam eden Rolex, 1926 yılında ilk su ve toz geçirmez saati üretti. ‘’Oyster” ismi verilen su geçirmez saat tüm dünya tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. 1927 yılında Rolex Oyster saati ile Manş Denizi’ni geçen Mercedes Gleitze isimli İngiliz yüzücünün 10 saati geçen yüzüşünün ardından Rolex saatinin çalışmasında ve görüntüsünde hiçbir sorun olmamıştı. Bu testin ardından Rolex dayanıklılığını ve kalitesini dünyaya duyurmaya devam ediyordu.

Rolex 1945 yılında tasarlayıp, ürettiği Datejust modeliyle yine dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. İlk tarihi gösteren saat olan Rolex Datejust, otomatik kol kronometresine sahipti. Rolex Oyster koleksiyonun en göz alıcı modellerinden biri olarak piyasa sürülen Datejust model saatler iş adamları ve devlet yöneticileri gibi üst düzey kişiler tarafından satın alındı. Erkeklere yönelik saat tasarımlarıyla oluşturulan Rolex Oyster koleksiyonu daha sonraki yıllarda kadınlara yönelik dikkat çeken tasarımları da koleksiyonuna eklemişti.

1953 yılında dalgıçlara yönelik bir tasarım yapan Rolex, 100 metre derinliğe kadar su geçirmeyeceğini garanti ederek Submariner ismini verdiği saati piyasaya sundu. Bu model dalgıçlar için tasarlanmış ilk saatti.

1955 yılında pilotlara yönelik yaptığı GMT-Master isimli tasarımı bazı havayolu şirketleri tarafından resmi saat olarak kullanılmaya başlandı. 1967 yılında tasarladığı Oyster Perpetual isimli saat 610 metre derinliğe kadar, 1978 yılında tasarladığı Sea – Dweller modeli 1220 metreye kadar, 2012 yılında tasarladığı Deepsea Challenge modeli ise 12.000 metreye kadar su geçirmez özellikteydi.

1905 yılından günümüze kadar onlarca farklı model ve farklı özelliklerde saatler üreten Rolex İsviçre’den tüm dünyaya kalitesini, dayanıklılığını ve ismini duyurmayı başarmıştır.

Nefes kesen saatler tasarlayan ve üreten Rolex saat sektöründe birçok ilke imza atmayı başarmıştır. Tartışmasız dünyanın en iyi saat üreticilerinden biri olan Rolex hiçbir zaman kalitesinden ödün vermeden tasarlamaya ve üretmeye devam etmiştir. Bugün tüm dünya tarafından bilinen bir marka olmayı başaran Rolex, sektörünün öncülerindendir. Saat tutkunlarının çok yakından takip ettiği Rolex’in yeni ve eski tüm saat modellerine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yorum bırak


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üst Uygulamalar
Uygulamalar