STİL ŞALTERİ

Renk stili seç

Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı CHROME, FIREFOX, OPERA veya Internet Explorer'a değiştirin.
Osmanlı Cumhuriyeti’nde Saat

Osmanlı Cumhuriyeti’nde Saat

Osmanlı Cumhuriyeti’nde Saat

Saat icat edildiği dönemlerde tüm Avrupa ve Amerika kıtası bu yeni icadı hayranlıkla takip ediyordu. Fakat Asya kıtasının özellikle doğu bölgelerinde bu icat çokta önemsenmemiş ve saatlere hak ettiği ilgi yeterince gösterilmemişti. Saatin icadının üstünden yaklaşık 200 yıl geçmesine rağmen doğunun ilgisini çekmeyi başaramayan saatler dönemin Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in gösterdiği büyük ilgi sayesinde bir anda tüm dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştı. Osmanlı Cumhuriyeti’nin en önemli padişahlarından Fatih Sultan Mehmet’in saatlere gösterdiği bu büyük ilgi tüm halk tarafından fark edilmiş ve halkta saatlere olan ilgi bir anda çığ gibi büyümüştü.

1705 yılında Cenevreli ünlü saat ustası Isaac Rousseau İstanbul’a gelmiş ve Beyoğlu’nda yaşamaya başlamıştı. Isaac Rousseau Fransız Devrimi’nin en önemli isimlerinden biri olan Jean Jacques Rousseau’nun babasıdır. Isaac Rousseau’nun İstanbul’a yerleşmesindeki en büyük neden ise saatler üzerine olan bilgisini ve becerisini tüm dünyaya duyurmaktı. O dönemde ekonomik açıdan dünyanın en güçlü devleti Osmanlı Cumhuriyeti olduğu için ve Isaac Rousseau kendisine Osmanlı padişahı tarafından finansal destek sağlanacağını düşündüğü için İstanbul’a yerleşmeyi tercih etmişti.

Isaac Rousseau, Beyoğlu’na yerleştikten kısa bir süre sonra Topkapı Sarayı’nda saatçi başı olarak görev yapmaya başlamıştı. Isaac Rousseau Osmanlılara namaz saatlerini en doğru şekilde gösterecek görkemli ve değerli saatler tasarlıyordu. Birçok güzel saat tasarımının yanı sıra bozulan tüm saatlerde Isaac Rousseau’nun elinden geçiyordu. Isaac Rousseau tasarladığı özel tasarım saatleri altın, gümüş veya mineyle işliyor ve tasarımları dünyadaki saat sevenlerde büyük hayranlık uyandırıyordu. Isaac Rousseau 6 yıl boyunca Topkapı Sarayı’nda saatçi başı olarak hizmet vermiş fakat daha sonra ailesine duyduğu büyük özlem nedeniyle ülkesine geri dönmüştü.

Fatih Sultan Mehmet, Isaac Rousseau’nun dışında Venedik den yeni saatler tasarlatmak için başarılı saat ustalarının saraya getirilmesini istemişti. Bu ustalara kendine ve saraya  özel değerli taşlarla tasarlanmış birçok saat yaptırmıştı.  Fatih Sultan Mehmet dönemi ile başlayan ve her gün daha fazla ilgi duyulan saatlerin imalatı için İstanbul da birçok küçük atölyeler kurulmaya ve yeni saatler tasarlanmaya başlanmıştı. Bu küçük atölyelerin sahipleri en iyi ve en görkemli saatleri yapmak için sürekli bir yarış içindeydi. 17. Yüzyıl ve 18. Yüzyılda özellikle İstanbul’un Galata ilçesinde kurulan bu atölyelerde Fransız ve İsviçreli ustalarda sanatlarını ortaya koyuyor ve değerli tasarımlarını İstanbul’dan tüm dünyaya sunuyordu.

İstanbul’daki bu küçük dükkânların sayısı her geçen gün artıyordu. Bu dükkânlar ve halkın gösterdiği yoğun ilgi sayesinde 1800’lü yıllarda Osmanlı, saat sektöründe dünyanın en önde gelen devleti olmayı başarmıştı.

Tüm dünyadaki zanaatkârlar en kıymetli ve en kaliteli saat tasarımlarını Osmanlı pazarı için üretmeye başlamıştı. Osmanlı zevkine uygun tasarlanıp, üretilen bu saatler İstanbul resimleri ve  Osmanlı padişahlarının resimleri ile süsleniyordu. Saatler altından ve çok kıymetli taşlardan tasarlanarak Osmanlı’nın şanına uygun olması sağlanıyordu. 19. yüzyılda ise Sultan II. Abdülhamit’in talimatıyla Osmanlı’nın birçok şehrine gösterişli saat kuleleri yapıldı.

Zaman geçtikçe değerine değer katan ve önemini hiçbir zaman kaybetmeyen saatler uzun yıllar boyunca dünyanın çeşitli bölgelerinde düzenlenen müzayedelerle satıldı. En önemli antikalar arasında yer alan saatler dünyanın en önemli ve en saygıdeğer kişilerine satıldı. Sizde nostaljiyi seviyor ve geçmişi cebinizde, evinizde, masanızda veya kolunuzda taşımak istiyorsanız sitemizde bulunan onlarca çeşit antika saatlerden zevkinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Yorum bırak


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üst Uygulamalar
Uygulamalar