STİL ŞALTERİ

Renk stili seç

Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı CHROME, FIREFOX, OPERA veya Internet Explorer'a değiştirin.
Kullanım Alanlarına Gore Saat Çeşitleri

Kullanım Alanlarına Gore Saat Çeşitleri

Kullanım Alanlarına Gore Saat Çeşitleri


saatlere bakılırsa planlayıp bu doğrultuda çalışır ve bu doğrultuda yaşarız. Devamlı bir gelişim içinde olan saat teknolojisi kullanım alanlarına bakılırsa kendi aralarında gruplara ayrılır.

              Saat çeşitleri

  • Duvar Saati
  • Masa Saati
  • Cep saati
  • Gezi Saati
  • Kol Saati
  • Astrolojik Saat

Duvar Saati: Duvar saatini kimin buluş ettiğine dair tarih kitaplarında net bir data yoktur. Fakat 1500’lü yılların başlarında Almanya’da kullanılmaya başlandığı bilinir. Ahşap bir kutu içine yerleştirilen sarkaçlı saatler duvara asılarak kullanılmıştır. Duvar saatleri günümüzde ahşap, plastik ve cam benzer biçimde çeşitli maddelerle üretiliyor. İşyerlerinde, okullarda, evlerde ve kapalı birçok mekânda yaygın olarak kullanılır. Mekanik yada elektronik duvar saatleri çeşitli boyutlarda tasarlanabilir.

Masa Saati: Günümüzde çoğu zaman işyerlerinde ve evlerde kullanılan masa saatleri, aynı duvar saatleri benzer biçimde birçok maddeden üretilebilir. Kişiye hususi tasarımlar da yapılarak hazırlanan masa saatleri çeşitli boyutlarda tasarlanabilir. Dijital yada analog masa saatleri çoğu zaman alarm özelliği için kullanılır. Günümüzde masa saatleri nostaljik bir ambiyans yarattığından dolayı dekorasyon içinde oldukça sık tercih edilir.

Cep Saati: ilk cep saatini 1504 senesinde  Peter Hanlein yapmıştır. Günümüze kadar korunan cep saati halen ABD Birleşik Devletleri’nde bir müzede sergilenmektedir. Cep saatleri ilk buluş edilmiş olduğu dönemde padişahlar, sultanlar, krallar benzer biçimde mühim kişiler tarafınca kullanılsa da kısa vakit içinde kullanımı tüm dünyada yayılmıştır. Cep saatleri inci, altın, elmas, zümrüt, yakut, pırlanta  benzer biçimde kıymetli taşlarla tasarlanabilir.

Gezi Saati:  Değişik vakit dilimlerini görüntüleyebilen gezi saatleri oldukça fazla gezi edenler için tasarlanır. Radyo, takvim, alarm benzer biçimde değişik özellikler ilave edildikten sonra üretilen saatler ülkeler arası seyahatlerde vakit farkını dikkate alarak çalışır. Gezi saatlerinin üretimi kol saati, masa saati yada cep saati olarak yapılabilir.

Kol Saati: 1790 senesinde Cenevre’de Jaquet-Droz und Leschot isminde bir şirket kola takılabilecek ve modası yüzyıllar süresince geçmeyecek olan ilk kol saatini yapmıştır. 1806 senesinde Paris’te Nitot isminde bir kuyumcu tarafınca meydana getirilen altın kol saati günümüze kadar ulaşmış, en eski kol saattir.  İmparatoriçe Josephine’e meydana getirilen bu kol saatinin yapımında yakut, inci ve altın kullanılmıştır.

Erkekler için meydana getirilen ilk kol saatti ise 1880 yıllında Alman Birliği tarafınca C. Girard-Perregaux’ya sipariş edilmiştir. O yıllarda aksesuar olarak kullanılan kol saatleri Alman denizciler tarafınca zamanı ölçmek için kullanılmış ve oldukça büyük faydalar elde etmiştir. Alman Birliği için hazırlanan deri kemeri ve altın kasası olan bu adam kol saatleri hemen sonra tüm dünyaya satışa sunulmuştur. Fransa’da 1908 senesinde hanımefendiler tarafınca yaygın bir halde kullanılmaya başlanan kol saatleri o dönemlerde hanımlarla özdeşleşmişti. Hanımefendiler kol saati kullanırken, erkeklerde cep saati kullanıyordu. Fakat 1. Dünya Savaşı esnasında kol saatleri, cep saatlerine oranla daha ergonomik olduğundan erkekler tarafınca yeniden kullanmaya başlanmıştı. Günümüzde hala en sevilen aksesuar olan kol saatleri yaşlı, genç, çocuk, hanım, adam demeden her insanın kullandığı bir aksesuardır.

Astrolojik Saat: Güneşin, ayın, gezegenlerin ve yıldızların gökyüzünün neresinde bulunduğunu gösteren saatlerdir. İlk olarak 1410 senesinde kullanılmaya başlanmıştır. Burçlar ve gezegenler hakkında data veren astrolojik saat astronominin en büyük yardımcısıdır.

Özetlemek gerekirse tanımladığımız saat çeşitlerinin imalatında değişik malzemeler ve kıymetli taşlar kullanılabilir. Pirinç, bronz, gümüş, bağa, mermer, altın, ahşap, porselen, murassa, mine, elmas, inci, zümrüt benzer biçimde kıymetli taşlar ve değişik maddelerle tasarlanan saat çeşitlerine sitemiz üstünde ulaşabilirsiniz.

Yorum bırak


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üst Uygulamalar
Uygulamalar