STİL ŞALTERİ

Renk stili seç

Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı CHROME, FIREFOX, OPERA veya Internet Explorer'a değiştirin.
Cep Saatinin Zamanı

Cep Saatinin Zamanı

CEP SAATİNİN TARİHİ

İlk cep saati çilingir ustası Alman Peter Henlein’ın zembereği bulmasının peşinden buluş edilmiştir. Zembereğin icadı ile devrin saatlerinde bulunan büyük ağırlıklara gereksinim kalmamış ve göç eder saatler yapmak mümkün hale gelmişti.

Alman Peter Henlein yapmış olduğu birçok çalışmanın peşinden 1504 senesinde madeni parçaları birleştirerek, devrin en mühim ve en ilgi duyulan icatlarından biri sayılan cep saatini yapmıştı. Henlein’ın yeni icadı cep saati, tüm dünyada büyük bir heyecanla karşılanmış ve kısa sürede dünyanın ilgi odağı olmuştu. Peter Henlein bu buluşuyla adını tüm dünyaya duyurmuş ve devrin en mühim bilginlerini bile kendine fanatik bırakmayı başarmıştı.

Nürenberg Yumurtası olarak isimlendirilen cep saatinin icadı esnasında yay yerine domuz kılı kullanılmıştı. Bavyera’nın Nuremberg kentinde meydana getirilen Nürenberg Yumurtası isminde bu zamanı cep saati günümüzde hâlâ Philadelphia Memorial Hall’da sergilenmektedir. Philadelphia Memorial Hall’da ve birçok mühim kaynakta cep saatinin icadı için 1504 yılı belirtilse de, bazı kaynaklarda da bu buluş 1509 yılı olarak tarihe geçmiştir.

Günümüzde hala sevilerek kullanılan Alman Peter Henlein’in görkemli icadı cep saatinde, o zamanlar hemen hemen buluş edilmediği için katran, akrep ve yelkovan yoktu. Yalnız saati gösteren bir kolu olan cep saati ek olarak günümüzdeki cep saatlerine gore birazcık daha ağır bir yapıya sahipti. Cepte taşınabilen yada ucundaki zincir yardımıyla boyuna asılabilen cep saati, o zamana kadar üretilen tüm saatlere gore minimum hatayla çalışıyordu. Peter Henlein dünyadaki okuma, yazma oranı düşük olduğundan saate rakamlar yerine çan sesi eklemişti.

Tüm dünyanın büyük bir ilgiyle karşıladığı bu icadın peşinden çeşitli bölgelerdeki demir ustaları cep saatleri üstüne çalışmaya ve yeni tasarımlar halletmeye çalışmıştı. Pirinç, demir ve çelikten yapılmaya başlanan cep saatleri kısa sürede dünyanın en varlıklı ve en mühim kişilerinin yeni ilgi alanı olmayı başarmıştı. İcadın derhal peşinden oldukca pahalı fiyatlar ile satılan cep saatleri, üreticiler tarafınca daha da kıymetli hale getirilmeye ve oldukca kıymetli taşlarla süslenmeye başlanmıştı. O devrin adam giyiminde en oldukca tercih edilen yeleklerin ceplerine tutturulan yâda ucundaki zincir yardımıyla boyuna asılabilen bu saatler oldukca uzun seneler mühim kişilere verilecek hediyelerde ilk tercih olmuştu.

İlk üretildiği yıllarda cep saati yelek, gömlek yada pantolon ceplerinde taşınması tercih edilmişti. Fakat 1600’lü yılların başlangıcında yeni bir akım başlamış ve cep saatleri kolye şeklinde boyuna asılarak kullanılmaya başlanmıştı. Bunun üstüne cep saatleri hem hanımefendiler hem de erkekler için devrin en heybetli aksesuarı olduğu tüm dünya tarafınca kabul edilmişti. 1610 senesinde dış etkenlere karşı korumak ve görselliğini daha iyi hale getirmek için cep saatlerinin üstüne cam eklenmişti.

1675 senesinde İngiltere Kralı, saatini yerleştirmek için yeleğine hususi bir saat cebi diktirmiş ve bu yelekle halkın karşısına çıkmıştı. İngiliz Kralının saatini taşımak için yaptırdığı bu hususi cepli yelek modaya yön veren devrin mühim giyim firmalarına esin kaynağı olmuş ve cep saatlerinin rahat taşınabileceği yeni yelek modelleri tasarlamalarını sağlamıştı. Bu yeni yeleklerle beraber saatler yine ceplerde taşınmaya başlandı.

Yüzyıllardır hem hanımefendiler hem erkekler için en mühim aksesuarların başlangıcında gelen saatler devamlı olarak yenilenmekte, bulunulan devrin teknolojik gelişimlerine gore tekrardan tasarlanmaktadır. Fakat cep saatleri icadından bu yana oldukca büyük değişimlere uğramamış, yalnız teknik olarak geliştirilmiş ve en kullanışlı hale getirilmiştir.

Üst Uygulamalar
Uygulamalar