STİL ŞALTERİ

Renk stili seç

Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı CHROME, FIREFOX, OPERA veya Internet Explorer'a değiştirin.
Antika Nedir

Antika Nedir

Antika Nedir?

Antika, nesilden nesille aktarılmış maddi ve tinsel kıymeti olan eşyalara denir. Meşhur bir kişiye ilişkin yada tarihsel izler taşıyan ve minimum 100 senelik zamanı geçmişi olan eşyalar antika olarak adlandırılır. Cam eşyalar, porselen eşyalar, metal eşyalar, eski paralar, fotoğraf, heykel, halı, kilim, pul, saat, tablo, takı, mobilya, biblo, çiçeklik, telefon, daktilo, kitap, piyano, gitar ve bunlara benzer birçok nesne antika kıymeti taşıyabilir.

Antikalar nadir bulunan ve her geçen gün maddi kıymeti daha da artan kıymetli objelerdir.Geçmişten gelen, kuşaktan kuşağa aktarılan ve yıllandıkça kıymeti daha da artan eşyaların antika sayılması için yapıldığı yer ve yapıldığı süre şeklinde mühim detayların ispatlanması gerekir. Çoğu zaman birçok nesnenin üstünde yapıldığı dönem ve yapıldığı yerle ilgili çeşitli bilgiler bulunur. Informasyon bulunmayan nesneler ise antika mevzusunda uzman eksperler tarafınca detaylı incelemeye alınır. Kullanılan araç-gereç ve meydana getirilen işçilik şeklinde detaylar incelenerek nesnenin antika olup, olmadığı en doğru şekilde tespit edilir.

Bir objenin antika olup, olmadığına objenin yaşlarının tespiti, antikanın yapıldığı döneme ilişkin izler taşıması, ender bulunur olması, objenin zarar görmemiş olması şeklinde mühim kriterler dâhilinde karar verilir. Dünyada neredeyse her ülke kendi sınırları içinde bulunan ve 100 yaşlarının üstünde olan tüm objelerin yurtdışına çıkarılmasını yasaklamıştır. Devletler bu kıymetli objeleri gelecek nesiller için kendi müzelerinde koruma altına alarak, halka sergiler.

Antika kıymeti olan objeleri satın alan, satan ve toplayan kişilere antikacı denir. Antikacıların sanat zamanı, tarih, arkeoloji şeklinde mevzularda detaylı bilgisi olması gerekir. 19. Yüzyıldan ilkin antikalar eşya ticareti meydana getiren hepimiz tarafınca alınıp, satılabilirken 19. Yüzyıldan sonrasında dünyanın her yerinde antikacılara ve antikalara fazlaca daha büyük ehemmiyet verilmeye başlanmıştır. Şu sebeple mevcud her devlet atalarından kalan objeleri ve eserleri gelecek nesiller için muhafaza etmek istemeye adım atmıştır. Antika 19. Yüzyıldan itibaren firmalar ve kişiler için ek olarak birer yatırım aracı haline de gelmiştir.

Geçmişte de, günümüzde de dünyanın en varlıklı, en kuvvetli ve en mühim kişileri bu görkemli zamanı eserleri ve antikaları ev ve işyerlerini dekore etmek içinde kullanır. Kişiler zamanı eserleri ve antikaları sergilemek için bulundukları mekânın en güzel bölümünü ayırır.
Geçmişi günümüze taşıyan antikalar dünyada birçok kişinin hususi ilgi alanına giriyor. Antika tutkunları için dünyanın her yerinde çeşitli müzayedeler düzenleniyor ve antika parçalar tek tek müzayedeyi ziyaret edenlerin beğenisine sunuluyor. Bu müzayede de antika tutkunları, açık artırma ile zamanı ojelerin alımını yapıyor.

Antika tutkunları müzayedeler de kimi zaman antika bir objeye haiz olabilmek için fazlaca ciddi fiyatlar teklif ediyor ve bu büyük rekabetin içinden kazanan olarak çıkmak için birbirleriyle kıyasıya yarışıyor. Antika sevenler için bu müzayedeler oldukça heyecanlı ve güzel geçiyor.

Geçmişin izlerini taşıyan antikalara haiz olmak istiyorsanız fakat bu müzayedelere katılma olanağınız yok ise biz sizlere sitemiz üstünden onlarca antika ürüne bir tıkla yetişme şansı sunuyoruz. Sitemiz üstünden tarihin izlerini taşıyan onlarca antika cep saati çeşitlerine, antika kol saati çeşitlerine ve antika takı çeşitlerine bakabilirsiniz. Antika alım ve satım işlemlerinizi sitemiz üstünden en güvenilir şekilde yapabilirsiniz. Alan kişi hizmetlerimize haftanın her günü ve günün her saati ulaşarak antika ürünler hakkında data alabilirsiniz.

Üst Uygulamalar
Uygulamalar